OFFICE 365 dla e-kształcenia – Outlook

Szanowni Państwo,

W czasie konieczności korzystania z wszelkiego rodzaju metod e-kształcenia, chcemy zachęcić Państwa do skorzystania
z przynajmniej kilku narzędzi dostępnych dla wszystkich uczniów i nauczycieli w ramach pakietu Office 365 dla edukacji w Łodzi.
Prezentujemy Państwu podstawowe funkcjonalności najbardziej według nas efektywnych elementów pakietu wraz z prostymi propozycjami ich wykorzystania w pracy „na odległość”.

Krok 1 – w programie Outlook stwórz grupy z uczniów klas które uczysz. Powiadom uczniów i sprawdź działanie tego kanału komunikacji. Ułatwi Ci to sprawne wysyłanie, odbieranie i kontrolę nad przepływem treści i materiałów do różnych grup zadaniowych.

Outlook to rozbudowana skrzynka pocztowa posiadająca funkcję poczty, kalendarza oraz zadania. Wszyscy uczniowie posiadają założone konta z jednolitym systemem nazewnictwa :
pierwsza litera imienia.nazwisko@szkoła.edu.lodz.pl np. j.kowalski@sp177.edu.lodz.pl . Taki układ ułatwia sprawne adresowanie i tworzenie zespołów.

Na pewno posługujecie się Państwo pocztą zawartą w dzienniku elektronicznym, ale warto skorzystać również z Outlooka

ponieważ daje nam to zdecydowanie więcej możliwości głównie w obszarach automatyzacji i współdzielenia w poszczególnych obszarach takich jak :

Obsługa poczty

Outlook pozwala na odbieranie wiadomości e-mail, które obsługują tryb push, a także zespalanie maili, kontaktów i terminów z różnych źródeł.

Z łatwością uporządkujesz poszczególne maile w folderach oraz ustalisz reguły, dzięki którym wiadomości przychodzące od razu trafią do odpowiednich folderów. 

Współdzielenie kalendarzy

Funkcja współdzielenia kalendarza w Outlooku, w Office 365, polega na udostępnianiu swojego kalendarza dowolnie wybranej grupie osób (uczniowie, rodzice inni nauczyciele itd.).

Do wyboru są trzy opcje: 

  1. Pełne udostępnienie – uprawnione osoby widzą czas trwania zajęcia/spotkania, mają także dostęp do szczegółów powyższych;
  2. Częściowe udostępnienie – uprawnione osoby widzą czas trwania poszczególnych zajęć i ich nazwę, jednak nie wyświetlają im się szczegóły;
  3. Tylko terminy – uprawnione osoby widzą bloki czasowe oznaczone w kalendarzu jako „zajęte”, nie są jednak w stanie stwierdzić,

     czy to spotkanie, czy inna czynność; nie mają dostępu do szczegółów. Powyższe uprawnienia możesz dowolnie przypisywać do wybranych osób.

Przydzielanie zadań…

… organizuje czas nie tylko Twój, ale i uczniów! Outlook posiada możliwość przydzielenia zadania odpowiedniej osobie lub grupie osób, dzięki czemu z każdego miejsca i urządzenia

będziesz mógł zorganizować i kontrolować prace zarówno klasy jak i poszczególnych uczniów. Możesz szybko sprawdzić, kiedy Twoja klasa wykonuje mniej pilne zadania,

aby zaplanować np. sprawdzian lub podsumowanie projektu. O każdym z zaplanowanych działań wskazani uczestnicy zostają automatycznie powiadomieni drogą mailową.

Outlook to także bezpieczeństwo – szyfrowane maile (RODO), ochrona antyspamowa oraz zabezpieczenia przed wirusami i hakerami. 

Opracował:

Paweł Ornatowski

Wydział Informatyki, Urząd Miasta Łodzi

Skip to content