Szanowni Państwo,
W czasie konieczności korzystania z wszelkiego rodzaju metod e-kształcenia, chcemy zachęcić Państwa do skorzystania
z przynajmniej kilku narzędzi dostępnych dla wszystkich uczniów i nauczycieli w ramach pakietu Office 365 dla edukacji w Łodzi.
Prezentujemy Państwu podstawowe funkcjonalności najbardziej według nas efektywnych elementów pakietu wraz z prostymi propozycjami ich wykorzystania w pracy „na odległość”.
Krok 1 – w programie Outlook stwórz grupy z uczniów klas które uczysz. Powiadom uczniów i sprawdź działanie tego kanału komunikacji. Ułatwi Ci to sprawne wysyłanie, odbieranie i kontrolę nad przepływem treści i materiałów do różnych grup zadaniowych.
Outlook to rozbudowana skrzynka pocztowa posiadająca funkcję poczty, kalendarza oraz zadania. Wszyscy uczniowie posiadają założone konta z jednolitym systemem nazewnictwa :
pierwsza litera imienia.nazwisko@szkoła.edu.lodz.pl np. j.kowalski@sp177.edu.lodz.pl . Taki układ ułatwia sprawne adresowanie i tworzenie zespołów.
Na pewno posługujecie się Państwo pocztą zawartą w dzienniku elektronicznym, ale warto skorzystać również z Outlooka
ponieważ daje nam to zdecydowanie więcej możliwości głównie w obszarach automatyzacji i współdzielenia w poszczególnych obszarach takich jak :
Obsługa poczty
Outlook pozwala na odbieranie wiadomości e-mail, które obsługują tryb push, a także zespalanie maili, kontaktów i terminów z różnych źródeł.
Z łatwością uporządkujesz poszczególne maile w folderach oraz ustalisz reguły, dzięki którym wiadomości przychodzące od razu trafią do odpowiednich folderów.
Współdzielenie kalendarzy
Funkcja współdzielenia kalendarza w Outlooku, w Office 365, polega na udostępnianiu swojego kalendarza dowolnie wybranej grupie osób (uczniowie, rodzice inni nauczyciele itd.).
Do wyboru są trzy opcje:
- Pełne udostępnienie – uprawnione osoby widzą czas trwania zajęcia/spotkania, mają także dostęp do szczegółów powyższych;
- Częściowe udostępnienie – uprawnione osoby widzą czas trwania poszczególnych zajęć i ich nazwę, jednak nie wyświetlają im się szczegóły;
- Tylko terminy – uprawnione osoby widzą bloki czasowe oznaczone w kalendarzu jako „zajęte”, nie są jednak w stanie stwierdzić,
czy to spotkanie, czy inna czynność; nie mają dostępu do szczegółów. Powyższe uprawnienia możesz dowolnie przypisywać do wybranych osób.
Przydzielanie zadań…
… organizuje czas nie tylko Twój, ale i uczniów! Outlook posiada możliwość przydzielenia zadania odpowiedniej osobie lub grupie osób, dzięki czemu z każdego miejsca i urządzenia
będziesz mógł zorganizować i kontrolować prace zarówno klasy jak i poszczególnych uczniów. Możesz szybko sprawdzić, kiedy Twoja klasa wykonuje mniej pilne zadania,
aby zaplanować np. sprawdzian lub podsumowanie projektu. O każdym z zaplanowanych działań wskazani uczestnicy zostają automatycznie powiadomieni drogą mailową.
Outlook to także bezpieczeństwo – szyfrowane maile (RODO), ochrona antyspamowa oraz zabezpieczenia przed wirusami i hakerami.

- Tworzenie kontaktu
- Książka adresowa
- Jak szybko odszukać wiadomości
- Flagowanie wiadomości
- Kalendarz programu Outlook
- Planowanie spotkania
- Akceptowanie i odrzucanie zaproszenia
- Tworzenie terminu kalendarza
- Udostępnianie kalendarza
- Ustawianie wiadomości automatycznych
- Dodawanie drugiej strefy czasowej
- "Słońce czy deszcz?"
- Zdalny dostęp do poczty, kalendarza i kontaktów
Opracował:
Paweł Ornatowski
Wydział Informatyki, Urząd Miasta Łodzi